wz

Pěstování denivek - Denivky

denivky
Přejít na obsah

Pěstování denivek

Denivky pěstování
Návod na pěstování denivek
Denivka nemá cibuli ani hlízu, ale hlíznaté kořeny. Vydrží bez problémů nezasazena i 3 týdny, částečné seschnutí listů nebo jejich zažloutnutí není na závadu. Před výsadbou však rostliny vyžadují namočit do vody na cca 2 hodiny.

Stanoviště a hnojení
Záhon má být prostý vytrvalých plevelů a řádně vyhnojen kompostem. Rostliny však snesou i čerstvý hnůj zarytý do hloubky, může se použít i některé plné hnojivo jako např. Cererit, NPK a pod. Nejlepší na výsadbu je slunné místo, možno je však sázet i do polostínu, zde však rostliny méně kvetou.
Výsadba
Dužnaté kořeny před výsadbou, pokud nejsou zkráceny, zkrátíme až o 1/3, což podpoří rychlé zakořenění, kořeny rozložíme, prosypeme pískem, aby rozsazování bylo méně pracné. Důležitá je hloubka zasazení sazenice. Sázíme tak, aby krček rostliny (místo, kde kořeny přecházejí v listy) byl cca 1-2 cm po povrchem zeminy. Hluboké zasazení může mít vliv na růst a způsobit i uhynutí rostliny. Rostliny vysazujeme od sebe na vzdálenost až cca 80 cm.

DenivkyProblémy s růstem
Všechny denivky prvním rokem a začátkem 2. roku po vysazení špatně rostou, jsou slabé, kroutí se jim listy, okraje mohou být zaschlé (je to způsobeno nedostatečně vyvinutým kořenovým systémem). Denivce trvá velmi dlouho, než si obnoví kořeny a teprve potom začne sílit nadzemní část. Proto prvním rokem nejsou ani květy kvalitní a doporučuje se je raději odstranit, aby se rostlina neoslabovala. Rostlinám prospěje před květem opakovaný postřik na ukazující se poupata některým z insekticidů nejlépe s hloubkovým účinkem proti plodomorce liliovníkové, jejíž ponravy poškozují pupeny.

Ošetřování
Rostliny jsou na pěstování nenáročné. Zálivka je důležitá u mladých rostlin, které zakořeňují a před květem, kdy je vhodné i mulčování povrchu zeminy např. jehličím, rašelinou, či borkou jehličnatých stromů.

Denivky se na zimu nesestřihávají, listy i lodyhy tvoří přirozený zimní kryt a na jaře drží u kořenů vláhu. Suché listí odstraníme na jaře až když se oteplí. Odrůdy SEv. nevyžadují zvláštní ochranu proti zimě, i během zimy mají rostliny listy částečně zelené, odrůdy označené jako Ev. (stálezelené) je vhodné před příchodem zimy ochránit např. drátěným košem vyplněným chvojím, listím nebo slámou, tento kryt odstraníme až na jaře. Já osobně po několikaletých zkušenostech s těmito rostlinami však žádné výše uvedené opatření neprovádím, rostliny u mě přezimují poměrně dobře i v silnějších mrazech, podmínkou je, aby nebyl holomráz.

Kvetení
Hlavní sezóna kvetení začíná začátkem července. Tato doba se v posledních letech stále posouvá směrem k časnějšímu kvetení. Některé denivky tzv. rebloom kvetení opakují. V srpnu vytvářejí nové květní stvoly a rostliny kvetou v závěru měsíce a v průběhu měsíce září.

Přesazování
Rostliny mohou být několik let na stejném stanovišti, přesazovat lze kdykoliv za vegetace. Podzimní oddělování trsů však neoddalujeme, jinak hrozí nebezpečí vymrznutí rostlin. Rozdělování trsů vyžaduje opatrnost a zručnost, odnože jsou velmi křehké.

Zpracováno podle stránek KGardens s laskavým svolením Ing. Z. Krupky.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Videonávod na přesazování a dělení trsů denivek.

Výsadba a dělení trsů denivek.
Autor a správce webu Jiří Vampol jvampol@gmail.com

Stránky jsou určeny pro podporu pěstování denivek.Jsem sběratel - denivky neprodávám, pouze vyměňuji.

Návrat na obsah