wz

Doporučení - Denivky

denivky
Přejít na obsah

Doporučení

Denivky pěstování
JAK ZÍSKAT LEVNĚ NOVÉ A MOŽNÁ I PĚKNÉ DENIVKY?
Chce to jen mít na zahrádce pár novějších odrůd a můžete začít docela úspěšně experimentovat. Stačí mít jen trochu "šťastnou ruku" při opylování. Velice stručně popíši, jak to dělám já.
Až do roku 2009 jsem vyséval semena buď jen z volně opylených semeníků, nebo ze semeníků sice cíleně opylených, ale bez vedení "otcovského" záznamu. Od roku 2011 již však vedu přesné záznamy o rodičovství, to má pro pozdější sledování a vyhodnocování moc důležitý význam. Pro skutečně cílené opylení je však třeba mít k dispozici květy zamýšlené mateční odrůdy a současně i květy otcovské odrůdy, ze kterých přenáším pyl metodou "z květu na květ". To se však nemusí vždy podařit, to by člověk musel mít k dispozici více rostlin příslušných odrůd, aby pravděpodobnost současného kvetení byla co největší. Pyl se nechá sice sbírat i dopředu (vydrží v naprostém suchu i několik dní), ale to nedělám,je to velice pracné. Takže je dobré si vybrat jako kandidáta opylení i nějakého toho náhradníka. Opylovat je třeba za hezkého počasí prakticky kdykoliv během dne, pyl musí být vždy suchý a jemný. Samozřejmě je nejlepší opylovat co nejdříve, tím zmenšíme možnost "nechtěného opylení", které můžou způsobit např. pestřenky, /drobné vosičky/ které pyl s velkou oblibou požírají. Pokud mám dostatek pylu, opakuji jeho nanesení ještě jednou, třeba i odpoledne nebo navečer.
Opylení provádím tím nejjednodušším způsobem, opatrně odtrhnu tyčinku s prašníkem a přenesu na bliznu dostatečné množství pylu. Opylovaný květ označuji malinkým štítkem zhotoveným z PVC, na který obyčejnou tužkou napíši název pylové odrůdy. Šťítek připevním těsně pod květ slabým drátkem. Pokud dojde k opylení, tak již v prvních dnech lze pozorovat tvořící se semeník. Doba zrání semeníků je zhruba 2 měsíce, já provádím jejich sběr až v době, kdy dochází k jejich samovolnému pukání. Semena jdou pak ze semeníků velice dobře vyklepat. Shromažďuji je v papírových malých sáčcích až do jarního výsevu během února. Skladuji je přes zimu v krabicích v chladu na půdě, nemusím je pak před výsevem dávat na pár týdnů do chladničky. Vysévám do plastových "vaniček" od Ramy nebo Flory, cca 20 semen na vaničku. Používám substrát pro výsev a řízkování, hloubka výsevu asi 2 cm. Může se však vysévat i přímo na záhon již na podzim. Semeno dobře klíčí, úspěšnost bývá tak ze 70%, při kvalitnějším třídění semene i větší. Vaničky s výsevem pak umístňuji na parapety oken v pravidelně vytápěných místnostech. V posledních letech vysévám kolem 1000 semen, z nichž získám cca 700 semenáčků. V dubnu až květnu je přepíchám do sadbovačů a během léta z nich pak asi 5OO vysadím poměrně hustě na záhony, kde pak většina napřesrok vykvete.
To pak je to nejkrásnější období, na které se moc těším, přestože vím, že zhruba 90 % rostlinek budu muset zlikvidovat. Ne však proto, že by se vyloženě nelíbily, ale proto, že zahrádka není nafukovací a že mnoho květů si je velice podobných. Z nich se pak snažím vyselektovat jen ty nejpovedenější, ostatní končí zpravidla na kompostu. S jakým výsledkem se mně křížení daří, to se můžete podívat do sekce FOTOGALERIE.
Takže co, zkusíte to také? Pokud by měl někdo zájem dozvědět se o křížení denivek něco víc, stačí jen kontaktovat autora těchto stránek Jiřího Vampola. Protože tyto stránky byly zřizovány s cílem propagovat pěstování denivek u nás, uvítáme jakýkoliv dotaz kolem denivek. A nejen dotazy, bylo by výborné, kdyby se zde objevovaly i názory a prezentace zkušeností co nejširšího okruhu denivkářských fanoušků. Děkujeme a ozvěte se!
Karel Šlinger.
P.S. Obsáhlejší, Velice zajímavé a fundované popisování šlechtitelské činnosti je uvedeno v samostatné sekci ŠLECHTĚNÍ, tento článek Jiřího Dudka byl publikován již zhruba před 15 lety i v některých časopisech se zahradní tematikou. Mně tento článek hodně pomohl ve vlastní praxi.Něco o výběru odrůd pro začínající pěstitele.
Tyto stránky byly vytvořeny mým přítelem Jirkou V. především s cílem pokusit se dát dohromady pár příznivců této moderní, u nás však stále málo rozšířené květiny. Také však třeba i širší veřejnosti ukázat, že denivky nejsou jen žlutavé nebo oranžové květy podobající se trochu liliím, které v našich zahrádkách rostly celým generacím našich předků.
Velký "boom" v moderním šlechtění denivek nastal především v USA zhruba od druhé poloviny minulého století. Dnes existují desítky tisíc registrovaných i neregistrovaných odrůd, jejichž "tvář" se v posledních desetiletích podstatně změnila. Květy celé barevné škály se už nepodobají jenom liliím, ale i kosatcům, pivoňkám, nebo i orchideím. Rovněž jejich velikost je velice různorodá, od miniatur až po skutečné obry, především ve skupině pavoukovitých.
Tento můj malý příspěvek se však nebude zabývat historií, pěstováním nebo šlechtěním, ani nebude dávat žádné rady pro zaručeně úspěšné pěstování, k tomu je dost odborného materiálu od povolanějších a uznávaných, renomovaných šlechtitelů nebo pěstitelů. Chtěl bych pouze sestavit takový malý seznam t.zv. "DENIVKOVÝCH STÁLIC", které mě nikdy nezklamaly a spolehlivě vykvétají i za nepříliš příznivého počasí.
Květy těchto odrůd se vždy bez problémů otevírají, uchovávají si věrně své barvy i tvary, prostě vždy vykvetou podle očekávání a jsou ozdobou i chloubou zahrádky. Jsem si vědom, že někdo může namítnout, že jde o názor nebo o hodnocení subjektivního charakteru, ale kvalita uvedených kultivarů byla prověřena letitým pěstováním. Právě proto vím, že tyto kultivary budou trvale zdobit mé "denivkové království".
Samozřejmě budou vznikat nové a ještě lepší "STÁLICE", to je jen dobře. Vždyť koho by nelákaly novinky? Také mě lákají a budou stále lákat, přestože jsou poměrně špatně dostupné a drahé. Když člověk prohlíží katalogy novinek, nebo internetové introdukce nejlepších světových šlechtitelů, tak si často říkám, tu musím mít. Ale pozor, sebelepší obrázek neznamená, že u nás všechny ty novinky vykvetou také do takové krásy. Mnozí známe ten pocit krásného rozechvění, když přijde čas prvního nákvětu a ráno očekáváme, v jaké to kráse se ukáže získaná novinka. Někdy se očekávání naplní, někdy přijde zklamání. Abychom byli schopni zhodnotit kvalitu nových denivek, musíme se ozbrojit trpělivostí a provádět další sledování a testování minimálně 3 roky. Potom možná někdy budeme moci rozšířit svůj seznámek "STÁLIC", nebo také naopak je vyřadit ze svého sortimentu a to je většinou moc obtížné, taková rozhodnutí i bolí, ale nedostatek prostoru vás donutí.
Byl bych rád, kdyby tento příspěvek vyvolal podnět k širší diskuzi, která by mohla obohatit příznivce denivek o praktické, užitečné zkušenosti a o další denivkové zajímavosti. Můžete navrhnout další skvělé odrůdy k doplnění seznámku "STÁLIC", které jsem neuvedl a podle vás tam rozhodně patří. Také třeba tento příspěvek pomůže některým začínajícím denivkářům při výběru jejich prvních denivkových rostlinek, tyto odrůdy rozhodně nikoho nezklamou!

Seznam je seřazen abecedně bez jakéhokoliv upřednostnění:
ADAMAS                       orchideově krémová,švestkové oko a lem,HM08
ALL AMERICAN CHIEF           rudě červený s kontrastním velkým žlutým hrdlem,květy 20cm,SM08
ANDY CANDY                   svítivě oranžová s výrazným červeným okem a lemy,skvělá,HM06
BARBARA MITCHELL             pastelově růžová se světle zeleným hrdlem,silně zvlněná,SM92
BILL NORRIS                  tmavě žlutozlatavá,silně krepovaná,okrouhlé květy,SM02
CANADIAN BORDER PATROL       krémová s výraznou purpurovou středovou zónou a lemy, SM03
CRYSTAL PINOT                šlehačkově bílá,sytě purpurový prstenec a lemy,hrdlo zelenožluté
CUSTARD CANDY                máslově žlutá,kaštanovočervený prstenec,zelenkavý jícen,SM99
DESTINED TO SEE              žlutavě krémová,šeříková zóna a lemy,hrdlo zelenožluté,HM02
DRAGON'S EYE                 růžově pinková s výrazným červeným okem,citronové hrdlo,AM98
EL DESPERADO                 hořčicově žlutá,výrazná vínověpurpur. zóna a lemy,žlutý střed,AM00
FOOLED ME                    zlatě žlutá,zvlněné lemy,výrazný červený prstenec,SM05
GREAT GOODNESS GRACIOUS      svítivě oranžově žlutá se zeleným hrdlem,nepřehlédnutelná,HM01
HOT BRONZE                   tmavě oranžově bronzová,přímo zářivě svítivá
JACQUEL.KENNEDY ONASSIS      pastelově pinkově růžová,jemně nařasený zlatý okraj,AM 10
JANICE BROWN                 čistě růžová s výrazným tmavým prstencem,brčálové hrdlo,SM94
JULIE NEWMAR                 pastelově broskvová,švestkově purpurový prstenec a pikotáž,AM07
LADY BETTY FRETZ             slonovinová,červené oko a pikotáž zdvojená zlatým lemem,HM08
LAST SNOWFLAKE               bílá se zeleným podtónem a jemnou růžovou infúzí,mnoho květů
LAVENDER BLUE BABY           levandulová s modravým prstencem,zelené hrdlo,SM07
MACBETH                      levand.modrá,tmavý prstenec,bílé linky,zel.hrdlo,silné zvlnění
MORNING COLORS               působivá,jasně zlatá,velké červené oko a lemy
MYSTICAL RAINBOW             jemně krémově pinková,zvlněná,malinově duhový prstenec,AM04
OCEANS ELEVEN                krémově žlutá,námořnicky modré oko s uhlovou kresbou,HM08
ORANGE BLOSSOM SPECIAL       svítivě zlatá se zářivě oranžovým prstencem a lemem,hrdlo zelené
ORANGE ELECTRIC              zářivá zlatooranžová se šarlatovým okem a lemem,silně kvete
PIANO MAN                    krémová,velká fialově švestková zóna,malé zelené hrdlo,HM03
PRIMAL SCREAM                zářivě mandarinkově oranžová,pavoučí typ,velké květy,SM03
ROCK SOLID                   krémově orchideová,kontrastní švestkově fialové oko a lem,AM11
RUSSIAN RAGTIME              levandulově purpurová s tmavým okem,zelené hrdlo,bohatě kvete
SABINE BAUR                  slonovinově bílá s černopurpurovým okem a zvlněnými lemy,AM05
SCARLET ORBIT                šarlatově červená s výrazným žlutozeleným hrdlem,AM91
SHERRY CANDY                 orchideově růžová,švestkově levandulový prstenec a lem
SHORES OF TIME               růžově pinková,silně nařasený zlatý lem,výborné větvení,AM10
STRAWBERRY CANDY             jahodově růžová s červeným prstencem a pikotáží,žlutý jícen,SM98
WILD HORSES                  zvlněná,krémová s výrazným purpurovým prstencem,AM06
WONDER OF IT ALL             krémová,levand. nádech,silně nařasené zlaté lemy,smaragd.očko

Zpracoval Karel Šlinger.Autor a správce webu Jiří Vampol jvampol@gmail.com

Stránky jsou určeny pro podporu pěstování denivek.Jsem sběratel - denivky neprodávám, pouze vyměňuji.

Návrat na obsah